Raab i Britanisë së Madhe: Rusët ka të ngjarë të përgjigjen “me taktika edhe më barbare”

01 mars 08:50

Dominic Raab i Britanisë së Madhe ka folur për Sky News këtë mëngjes ndërsa agresioni rus i Ukrainës ka hyrë në ditën e gjashtë.

Zëvendëskryeministri i Britanisë përsëriti deklaratën e mëparshme të kryeministrit Boris Johnson se misioni i Vladimir Putinit në Ukrainë “duhet të dështojë”, përpara se të shtonte: “Kjo po kthehet në një fatkeqësi shumë më të rrezikshme për Putinin”.

Raab tha: “Kjo ka pasur një efekt demoralizues në forcat ruse… dhe ka pasur efektin e vullnetit të çeliktë të popullit ukrainas”.

Raab paralajmëroi se rusët ka të ngjarë të përgjigjen “me taktika edhe më barbare”, përcjell Telegrafi.

Ai tha: “Kjo është arsyeja pse ne duhet të jemi të përgatitur që kjo do të jetë një kohë e gjatë dhe ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të arritur qëllimin tonë për ta bërë Putinin të dështojë.

“Moralisht, ne ndjejmë një urgjencë për të bërë gjithçka që mundemi për të degraduar makinën luftarake të Putinit, pra sanksionet… dhe janë përpjekjet që po bëjmë për të mbështetur [Ukrainë]”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Për shkak të reshjeve të dendura të dëborës, aksi i…