Rrugëtimi i Kadri Veselit nga viti 1981 e deri në çlirimin e Kosovës

28 nëntor 22:08

Si i shembi muret e regjimit të Millosheviqit dhe nisi rrëfimi i pabesueshëm për liri Kadri Veseli ka folur pak për këto 20 vjet për aktivitetin e tij në lëvizjen e shqiptarëve të Kosovës për liri dhe pavarësi – në të cilën ishte një nga figurat qendrore.

Si një nga themeluesit e drejtuesit e Ushtrisë Çlirimtare, ish-kreu i Kuvendit dhe PDK-së, ka prapa vetes një histori të gjatë të përpjekjeve për liri.

Ai e nisi rebelimin kundër pushtuesit serb qysh në vitin 1981, për te mos u ndalë asnjëherë deri në çlirimin e plotë.

Më poshtë mund ta ndiqni një profil të transmetuar në RTK që rrëfen për ecjen e Kadri Veselit në rrugën për liri e pavarësi.

Për më tepër, ndiqeni linkun: https://www.facebook.com/rtklivecom/videos/420849052424969/?t=12 

 

 

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka uruar shqiptarët përmes një…