Rusia llogarit dëmet që i ka shkaktuar ushtrisë ukrainase

17 prill 08:19

Ushtria ruse ka bërë një bilanc të dëmeve që i ka shkaktuar ushtrisë ukrainase në më shumë se 50 ditë luftime që vijojnë të zhvillohen në këtë vend.

Sipas njoftimit të Forcave të Armatosura të Rusisë, ushtrisë ukrainase i janë shkatërruar 134 avionë dhe helikopter, 460 dronë, 2269 tanke dhe shumë mjete të tjera të blinduara që nga dita e parë e nisjes së ofensivës.

Zëdhënësi i ministrisë së Mbrojtjes, gjeneral-majori, Igor Konashenkov shprehet se forcat ukrainase kanë humbur rreth 23 mijë njerëz, përfshirë këtu mercenarë dhe luftëtarë të huaj deri më 16 prill.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Avionët luftarakë të Rusisë bombarduan Lvivin dhe Kievin të shtunën,…