Rusia shënjestron infrastrukturën kritike në juglindje të Ukrainës

02 shkurt 2024 | 08:57

Forcat ajrore ukrainase kanë rrëzuar 11 nga 24 dronët që Rusia lëshoi në orët e para të 2 shkurtit, thanë autoritetet.

Sulmet kishin për shënjestër ndërtesa të infrastrukturës kritike në rajonet e Dnipropetrovskit, Hersonit Kirovaradit dhe Harkivit, tha ushtria ukrainase.

Zyrtarët rajonalë thanë se pas sulmeve, mbi 40.000 mijë persona në rajonin e Dnipropetrovskit mbetën pa energji elektrike.

Afër 100 minatorë mbetën të ngujuar përkohësisht në dy miniera për shkak të mungesës së energjisë elektrike. Më pas, një numër i paspecifikuar i tyre u nxorën nga minierat, thanë autoritetet, pa dhënë më shumë detaje.

Që kur ka nisur pushtimi rus i Ukrainës në shkurt të vitit 2022, forcat e Moskës rregullisht sulmojnë caqe të ndryshme në Ukrainë me armë të ndryshme, përfshirë dronë, raketa dhe predha.

Pavarësisht të dhënave të shumta, Moska mohon se shënjestron caqet civile në Ukrainë. /REL/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Zëdhënësja e Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zaharova u…