Rusia u përpoq ta ndalonte “Starlink”-un e Elon Muskut me sulm elektromagnetik, dështoi

22 prill 15:58

Kur filloi pushtimi rus i Ukrainës, forcat e Vladimir Putin lëvizën me shpejtësi për të ndërprerë komunikimet dhe për të eliminuar internetin.

Si përgjigje, Elon Musk ridrejtoi disa nga satelitët Starlink të SpaceX për të ndihmuar në plotësimin e hendekut.

Ndonëse vendosja është jashtëzakonisht e kushtueshme, teknologjia satelitore ofron internet për njerëzit që jetojnë në vende rurale ose të vështira për t’u shërbyer ku kabllot me fibra optike dhe kullat celulare nuk mund të arrijnë.

Në rastin e Ukrainës, lidhja u prek veçanërisht në pjesët jugore dhe lindore të vendit ku luftimet kanë qenë më të ashpra. Duke luftuar kundër, Rusia në dukje nisi një sulm elektromagnetik kundër kompanisë private për të prishur sinjalin e saj. Dhe dështoi në mënyrë spektakolare.

Kjo është sipas Dave Tremper, drejtor i luftës elektronike për Zyrën e Sekretarit të Mbrojtjes në Shtetet e Bashkuara. Tremper po fliste në një konferencë këtë javë dhe vlerësoi reagimin e SpaceX ndaj sulmit të Rusisë. Ai shpjegoi se inxhinierët e Starlink ishin në gjendje të rilidhnin sistemet vetëm me një “linjë të vetme kodi” dhe ata reaguan ndaj sulmit me një ritëm të ashpër nga i cili mund të mësonte vetë qeveria amerikane. Nga perspektiva e teknologjisë së EW [luftës elektronike], kjo është fantastike. Ajo paradigmë dhe mënyra se si ata e bënë këtë është disi më magjepsëse, “tha Tremper.

“Mënyra sesi Starlink ishte në gjendje të përmirësonte kur u shfaq një kërcënim, ne duhet të jemi në gjendje ta kemi atë aftësi. Ne duhet të jemi në gjendje të ndryshojmë qëndrimin tonë elektromagnetik, të jemi në gjendje të ndryshojmë në mënyrë shumë dinamike atë që po përpiqemi të bëjmë pa humbur aftësinë gjatë rrugës.’

Ai vazhdoi të shpjegoi se zyrtarët në Pentagon i bëjnë gjërat me pak më pak efikasitet. Në fakt, ata duhet të kontraktojnë për të rregulluar një problem në vend që të jenë në gjendje ta adresojnë atë menjëherë në shtëpi.

Si funksionon Starlink?
SpaceX ka nisur tashmë mbi 1000 satelitë në orbitën e Tokës si pjesë e Starlink, e cila synon të transmetojë internet me shpejtësi të lartë për ata që kanë mbetur pas nga ofruesit tradicionalë të bazuar në kabllo. Por ky është vetëm fillimi i projektit – Elon Musk thuhet se dëshiron të ketë dhjetëra mijëra satelitë të tij në hapësirë përfundimisht, duke mundësuar një lidhje pa probleme për të gjithë përdoruesit.

Testimi i hershëm i Starlink u hap kohët e fundit për banorët e Mbretërisë së Bashkuar të dëshpëruar për një lidhje më të mirë në pjesë të caktuara të vendit. Aaron Wilkes, i cili jeton në Bredgar, Kent, i tha agjencisë së lajmeve PA se linja fikse e familjes së tij duhet të arrijë rreth 20 megabit për sekondë (Mbps) – dukshëm më pak se mesatarja kombëtare 71.8 Mbps e raportuar nga Ofcom për maj 2020 – por ai tha se shërbimi shpesh vononte midis 0.5 dhe 1 Mbps. Duke përdorur Starlink, ai merr mesatarisht 175 Mbps dhe deri në 215 Mbps, që do të thotë se lojërat mund të shkarkohen në pak më shumë se një orë.

“Aftësia për të qenë në gjendje të shkarkosh përmbajtje kaq shpejt në krahasim me linjën tonë standarde BT është e mahnitshme,” tha zoti Wilkes. Megjithatë, ai nuk është i lirë, me 439 £ për harduerin dhe një kosto mujore prej 89 £. Plus ka ndërprerje të planifikuara për shkak të numrit të kufizuar të satelitëve dhe faktit që Starlink është ende në testim të hershëm. Por duke pasur parasysh situatën aktuale në Ukrainë, aftësia e Starlink për të hyrë dhe për të ndihmuar nga orbita është e pabesueshme.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
FYELLI   Pa dëgjo fyellin ç’thotë Tregon mërgimet’ e shkretë,…