Së paku 11 të vrarë në favelën e Rios në Brazil

24 mars 21:43

Policia braziliane ka shkëmbyer zjarr me disa të dyshuar kur bastisën një favelë në Rio de Janeiro për t’i arrestuar trafikantët e dyshuar të drogës. Mediat braziliane kanë njoftuar se 11 persona kanë vdekur nga dyluftimi mes policisë dhe bandave kriminale.

Policia ka bërë të ditur se bastisja kishte të bënte me trafikantët e drogës nga rajoni Para, në të cilin gjatë një bastisjeje ishin vrarë 40 policë në vitin 2021. Pamjet televizive treguan një shkëmbim intensiv zjarri midis agjentëve të policisë dhe vendasve në favela Salgueiro.

Policia e Rios caktoi një konferencë për media për të dhënë më shumë detaje rreth operacionit. Gazeta O Globo ka raportuar se shefi i një prej organizatave më të fuqishme të trafikut të drogës në Brazil është vrarë gjatë bastisjeve të së enjtes.

Në muajt e fundit, shteti brazilian ka ashpërsuar kontrollin e favelave dhe disa herë policia ka hasur në rezistencë të armatosur nga anëtarët e bandave kriminale nëpër lagjet e varfra të Rios.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Pasi Gjykata Kushtetuese e shpalli anti-kushtetues Ligjin për Këshillin Prokurorial…