Sekretari amerikan i Mbrojtjes dhe homologu i tij rus bisedojnë për herë të parë që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë

13 maj 23:36

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë të premtën në një bisedë telefonike me homologun e tij rus Sergei Shoigu, e para që kur filloi agresioni rus në Ukrainë, tha Pentagoni.

Sekretari Austin ka bërë disa përpjekje për të folur me Ministrin rus të Mbrojtjes Shoigu që nga fillimi i agresionit gati tre muaj më parë, por zyrtarët thanë se Moska nuk kishte shfaqur interes.

Zoti Austin theksoi rëndësinë e mbajtjes së kanaleve të komunikimit, tha në një deklaratë zëdhënësi i Pentagonit John Kirby.

Një zyrtar amerikan, duke folur në kushte anonimiteti, tha se telefonata, e cila u kërkua nga zoti Austin, zgjati rreth një orë, por nuk solli zgjidhjen e ndonjë çështjeje konkrete dhe as ndonjë ndryshim të drejtpërdrejtë veprimet e Rusisë në Ukrainë.

Zyrtari e përshkroi tonin e telefonatës si “profesional”.

Agjencia ruse e lajmeve TASS citoi ministrinë ruse të mbrojtjes të thoshte se telefonata u bë “me iniciativën e palës amerikane”.

“U diskutuan çështjet aktuale të sigurisë ndërkombëtare, përfshirë situatën në Ukrainë,” tha TASS, duke cituar ministrinë.

Zëvendëskryeministrja ukrainase: Negociatat për lirimin e luftëtarëve në uzinën Azovstal janë shumë të vështira

Zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk u shpreh mbrëmjen e sotme se negociatat me Rusinë për evakuimin e mbrojtësve ukrainas nga fabrika e çelikut Azovstal në qytetin jugor të Mariupol janë “shumë të vështira”, tha zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk.

Dje, zonja Vereshchuk tha se ajo po përpiqej të negocionte lirimin e 38 trupave “të plagosur rëndë”, por pranoi se bisedimet nuk ishin të thjeshta.

“Rezultati mund të mos jetë në pëlqimin e të gjithëve, por detyra jonë është të evakuojmë djemtë tanë. Të gjithë. Të gjallë, ne do t’i shpëtojmë të gjithë” tha ajo.

Fabrika e çelikut Azovstal është bastioni i fundit i Mariupolit dhe është përballur me bombardime të reja nga trupat ruse ditët e fundit.

Ata në vend kanë përshkruar shkatërrimin në uzinë, me qindra luftëtarë që mendohet se janë plagosur rëndë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Pas kërkesës së Finlandës për të aderuar në aleancën ushtarake…