Shënohet progres në uljen e përdorimit të pakontrolluar të antibiotikëve

18 nëntor 2018 | 14:04

Lul Raka, mikrobiolog, njëherësh koordinator i bashkëpunimit me Qendrën Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë”, ka thënë se përdorimi i pakontrolluar i antibiotikëve vazhdon të jetë fenomen shqetësues.

Megjithatë, ai ka thënë se Kosova ka shënuar progres në këtë drejtim, pasi nga vendi i njëmbëdhjetë sa kishte dalë para shtatë vjetësh, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë në konsumin e përgjithshëm të antibiotikëve, ka kaluar në vendin e nëntëmbëdhjetë.

Linku i intervistës së plotë: https://www.evropaelire.org/a/kosova-progres-ne-uljen-e-perdorimit-te-antibiotikeve/29607037.html.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Vëllai i Rita Orës sot feston ditëlindjen dhe përmes një…