Shërbimi sekret ukrainas publikon përgjimin e bisedës së komandantit rus

20 prill 11:30

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se forcat ruse po bllokojnë rrugët e evakuimit nga Mariupol.

Ndërkohë, Shërbimi i Sigurisë i Ukrainës publikoi një përgjim të bisedës së një komandanti rus të njësisë tokësore, i cili tha se avionët rus po planifikonin të “nivelonin gjithçka në tokë” rreth fabrikës së çelikut Azovstal.

Major Serhii Volyna, komandant i Brigadës së 36-të të Veçantë Detare të Ukrainës, kërkoi që një vend i tretë të sigurojë evakuimin e trupave dhe civilëve të bllokuar në uzinën Azovstal. Ai u bëri thirrje liderëve botërorë që “të na çojnë në territorin e një vendi të tretë dhe të na ofrojnë siguri”.

Luftëtarët ukrainas kanë zmbrapsur “përparime të shumta në tentativë” nga forcat ruse në vijën e kontrollit të Donbasit ndërsa bombardimet dhe sulmet e Moskës “vazhdojnë të rriten”, sipas përditësimit të fundit të inteligjencës britanike të mbrojtjes.

Megjithatë, sipas Serhii Haidai, kreut të Administratës Ushtarake Rajonale të Luhanskut, kontrolli mbi Kreminna, një qytet në rajonin e Luhanskut të Donbasit, është “humbur” nga Rusia.

Në verilindje të vendit, kryetari i bashkisë së Kharkivit, Igor Terekhov i tha se ka pasur “bombardime pa ndalesë të lagjeve civile” të qytetit të tij që nga e diela. “Në ditët e fundit, kanë qenë në qendër dhe synojnë civilët paqësorë”, tha Terekhov.

Ukraina ka marrë avionë shtesë luftarakë nga vende të tjera, duke mos përfshirë SHBA-në, si dhe pjesë për t’i mundësuar atyre të marrin më shumë avionë në ajër, sipas sekretarit të shtypit të Pentagonit, John Kirby.

“Unë thjesht do të thoja, pa hyrë në atë që ofrojnë vendet e tjera, se ata kanë marrë platforma dhe pjesë shtesë për të qenë në gjendje të rrisin përmasat e flotës së avionëve të tyre. Mendoj se do ta lija me kaq,” tha ai.

Ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara Linda Thomas-Greenfield i bëri thirrje organizatës që të rritet në përgjigje të krizës masive të refugjatëve.

Tre zyrtarë të lartë të administratës thonë se SHBA po përgatit një paketë tjetër ndihme sigurie prej 800 milionë dollarësh për Ukrainën. Detajet janë ende duke u diskutuar dhe mund të ndryshojnë, por më herët të martën, presidenti i SHBA Joe Biden tha se SHBA planifikon të dërgojë më shumë artileri në Ukrainë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ariana Grande e di që kur është në skenë duhet…