Shkodra viziton Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin: Drejtësia dhe e vërteta do të fitojnë

23 qershor 2022 | 19:40

Zyrtari i PDK-së, Kushtrim Shkodra, ka vizituar sot në Hagë ish presidentin Hashim Thaçi, Kadri Veselin dhe çlirimtarët tjerë.

Nga vizita atje, Shkodra ka bërë një postim të gjatë në Twitter, duke thënë se një rrugë që nuk do ta zgjedhim kurrë, është rruga e dorëzimit apo e nënshtrimit.

Shkrimi i plotë i tij:

Sot, 23 vjet pasi liria e fituar me vështirësi arriti në Kosovë, në Hagë rijetova dhimbjen më të keqe që kam ndjerë ndonjëherë. Kostoja e lirisë është gjithmonë e lartë, por shqiptarët e kanë paguar gjithmonë një çmim të lartë për të.

Sot kam vizituar presidentin Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe pjesëtarë të tjerë të UÇK-së që po mbahen pa të drejtë në Hagë.

Gjatë fundit të viteve 1990, ishte thjesht çështje kohe se kur do të vriteshim të gjithë, por ishte sakrifica, vullnetit i fortë dhe guximit moral i burrave dhe grave të UÇK-së, përkushtimit të tyre ndaj detyrës dhe ndaj vendit tonë që na dhanë lirinë që gëzojmë sot dhe na bëri ata që jemi.

Lufta e Kosovës shkaktoi zhvendosjen më të madhe të popullsisë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Kishte më shumë se 400 masakra të dokumentuara, mbi 13,000 njerëz të vrarë brutalisht, mes tyre 1,230 fëmijë. Mbi 5000 të zhdukur. Mbi 20,000 gra u përdhunuan. Mbi 250.000 prona të shkatërruara.

Atë që e bënë Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe pjesëtarët e UÇK-së, ngrihet, ngrihet gjithmonë, mbi mjegullat e epokave. Na takon ne t’i tregojmë ato histori për ta dhe të jetojmë në jetën tonë vlerat për të cilat ata ishin të përgatitur të jepnin të tyren.

Dhe një rrugë nuk do ta zgjedhim kurrë, dhe ajo është rruga e dorëzimit apo e nënshtrimit. Nuk do të lodhemi, nuk do të lënkojmë, nuk do të dështojmë. Mbi të gjitha nuk ka asnjë dorëzim. Drejtësia dhe e vërteta do të fitojnë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
“Ballkani i Hapur është mekanizmi i parë vërtetë rajonal i…