Shqiptarët e Gjermanisë, rrëfejnë jetën nga qyteti antik Heidelberg

30 tetor 20:13

Nëse keni menduar se të gjithë ata që largohen nga Shqipëria, braktisin identitetin, Haidelberg na vërteton krejt të kundërtën.

Në këtë qytet të njohur për arkitekturën magjepse, mjekësinë e zhvilluar dhe studentët vizionarë, kanë organizuar jetën e tyre mjaft bashkëatdhetarë të cilët nuk i harrojnë rrënjët e tyre. Gazetarja Ilnisa Agolli ka vizituar skajet kryesore të qytetit ku na njeh me të shkuarën dhe të tashmen, me ata që kanë çuar aty një copëz Shqipërie.

Agolli javën e kaluar vizitoi Palermon ku nën optikën e saj pamë një anë tjetër të këtij qyteti që dikur të ngjallte ankth kur e kujtoje për shkak të historisë, ndërsa pas këtij dokumentari tundimi për ta vizituar bëhet akoma edhe më i madh.

Euronews Albania zbuloi sekretet e Palermos, qytetit që vret me këngë./ Euronews

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-kryeministri Bujar Bukoshi tha se armiku më i madh i…