Shteti Islamik merr përgjegjësinë për bombardimin në Filipine

04 dhjetor 2023 | 08:38

Ekstremistët e Shtetit Islamik kanë marrë përgjegjësinë për një sulm me bombë gjatë meshës në Filipine që vrau të paktën katër persona dhe plagosi 50 të tjerë këtë të diel.

Shteti Islamik, i cili ka ndikim në jug të vendit, njoftoi në Telegram se anëtarët e tij shpërthyen bombën, raportoi Reuters.

Presidenti Ferdinand Marcos Jr., përpara se ISIS të merrte përgjegjësinë, dënoi sulmin gjatë meshës dhe fajësoi për të “terroristët e huaj”, ndërsa policia dhe ushtria u ngritën në gatishmëri në jug të vendit dhe rreth kryeqytetit, Manila.

Lideri i Filipineve theksoi se ai gjithmonë do t’i konsiderojë si armiq të shoqërisë filipinase ekstremistët që dhunojnë të pafajshmit.

Në Romë, Papa Françesku u lut për viktimat filipinase gjatë meshës dhe në një mesazh të posaçëm me shkrim kërkoi “Krishti, Princi i Paqes (të) t’i japë të gjithëve forcën për të hequr dorë nga dhuna dhe për të mirën për të kapërcyer çdo të keqe”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Gazetari Vullnet Krasniqi tha në një intervistë për “Good morning…