Sigal Prishtina mposht Ponte Prizrenin dhe i bashkohet Yllit në gjysmëfinale

08 dhjetor 00:26

Sigal Prishtina ka mundur Ponte Prizrenin me rezultat 77:88 (15:20, 16:32, 20:18, 26:18), duke u kualifikuar në gjysmëfinale të Superkupës së Kosovës në basketboll.

Çereku i parë ishte i barabartë deri në minutën e tetë, ku më pas prishtinasit me një seri të suksesshme e fituan këtë pjesë 15:20. Në periudhën e dytë bardhekaltrit ishin bindshëm më të mirë, ku dalëngadalë u shkëputën, duke arritur deri në 21 pikë, 31:52, rezultat me të cilin përfundoi pjesa e parë.

Perioda e tretë ishte më e barabartë, me kryeqytetasit që menaxhuan epërsinë e krijuar dhe nuk lejuan prizrenasit ta shkrijnë atë, ndërsa shifrat në semafor pas 30 minutash ishin 51:70. Në dhjetë minutat e fundit prizrenasit u munduan të rikthehen, por nuk ia arritën qëllimit dhe Sigal Prishtina triumfoi 77:88.

Te Ponte Prizreni u dallua Dachon Burke me 31 pikë, gjashtë kërcime e pesë asistime, kurse te Sigal Prishtina u dallua Derrick Wilson me 22 pikë e pesë kërcime.

Sigal Prishtina të premten në gjysmëfinale do të përballet me Golden Eagle Yllin.

Të enjten do të ndeshen Trepça me Rahovecin dhe Peja me Bashkimin.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Forcat e KFOR-it, Detashmenti i Asgjësimit të Mjeteve Shpërthyese (EOD),…