Smartphonët së shpejti mund të kenë nëntë kamera

04 korrik 20:44

Moduli i kamerës me nëntë lente supozohet të marrë fotografi me deri në 64 megapikselë.
Disa përdorues janë duke përdorur kamerë të dyfishtë dhe trefishtë në smartphonet e tyre. Siç raporton Washington Post , Light përdor module të kamerës me pesë deri në nëntë lente .

Nëntë versione lente tashmë ekzistojnë si një prototip pune. Të shtëna të vetme kombinohen në një foto me deri në 64 megapikselë. Kjo teknikë duhet të jetë gjithashtu një cilësi shumë e përmirësuar në fotot me dritë të ulët të mundshme, krahasuar me kamerat konvencionale smartphone, transmeton lajmi.net.

Sipas Washington Post , Light ka ndërmend të prezantojë një smartphone me një modul kamera me shumë lente më vonë këtë vit . Nëse smartfoni prodhohet nën markën e vet ose nëse një celular nga një prodhues tjetër do të përdorë modulin e kamerës, nuk dihet akoma. Një nga partnerët e dritës është Foxconn , i cili gjithashtu ka licencuar teknologjinë. Është mjaft e mundshme që vitin e ardhshëm do të shfaqen disa smartfonë me module të tilla kamera.

Sa i shtrenjtë do të jetë me ende nuk dihet. Deri më tani, Light ka lëshuar një aparat fotografik dixhital me 16 lente të pavarur . Kushton 1950 dollarë. /Lajmi.net/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha në një intervistë për…