Spektakël në qiell, sonte mund ta shihni “Hënën e dytë”

01 gusht 11:16

Mbrëmja e 27 korrikut ishte një natë e veçantë pasi në qiell u shfaq ‘Hëna e përgjakur’ dhe i fiskoi të gjithë njerëzit anembanë botës.

Mirëpo mbrëmjen e sotme do të shfaqet një tjetër spektakël në qiell. Bëhet fjalë për planetin Mars, i cili do të shfaqet 3 herë më i madh dhe më i shndritshëm. Planeti i kuq për momentin është në qasjen më të afërt të Tokës, 15 vjet. Të dy planetet janë vetëm 35.8 milionë kilometra larg. Kjo do të thotë se Toka është në ‘kundërshtim’ me Marsin dhe ndodhet në mes të Diellit dhe planetit.

Sigurohuni që të jeni jashtë në darkë që ta shihni pasi nuk do të ndodhë sërish deri në vitin 2050. Astronomi i Universitetit të Sidneit Tim Bedding është shprehur për “Fairfax” se Marsi do të duket i mrekullueshëm në qiellin e natës. “Do të jetë e lehtë për tu parë. E gjitha çfarë duhet të bëni është të shikoni ‘gjënë e ndritshme kuqerreme në qiell’”, ka deklaruar ai./lexo.al/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka dekretuar sot lirimin nga…