Stoltenberg: Kievi ka të drejtë të godasë objektivat në Rusi

30 maj 2024 | 13:20

“Rusia pushtoi Ukrainën në shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar dhe, sipas kësaj, ukrainasit kanë të drejtë të mbrohen. Kjo përfshin goditjen e objektivave legjitime ushtarake në Rusi”. Këtë e përsëriti Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në një intervistë për gazetën spanjolle ‘La Vanguardia’.

“Nëse rusët kanë liri të plotë për të grumbulluar trupa dhe për të sulmuar nga territori i tyre, por ukrainasit nuk mund të përgjigjen, është shumë e vështirë të ushtrosh vetëmbrojtje”, shtoi ai.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s nënvizoi gjithashtu se “disa aleatë në fakt nuk kanë vendosur kurrë kufizime, si Mbretëria e Bashkuar me raketa lundrimi, kështu që është diçka që tashmë po ndodh. Në një luftë nuk ka vendime që nuk sjellin rreziqe, por më e madhja nga të gjitha do të ishte që Vladimir Putin të mbizotëronte”.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ka nisur raundi i dytë i grand slam të Roland…