Sulmet kibernetike shënjestrojnë dy spitale në Çeki

17 prill 2020 | 20:35

Dy spitale çeke kanë raportuar për sulme kibernetike një ditë pasi autoritetet kanë paralajmëruar për kërcënim rreth “një fushate me sulme të shumta” në teknologjinë informative dhe sistemet e komunikimit në “spitale dhe shënjestra tjera të mëdha”.

Një spital universitar në qytetin lindor Ostrava ka thënë më 17 prill se ka ndalur një sulm kibernetik gjatë natës në një nga serverët e tij, derisa spitali në Olomouc ka thënë se ka vërejtur aktivitet të dyshimtë.

Kryeministri çek, Andrej Babish ka thënë se qeveria e tij e ka marrë parasysh paralajmërimin dhe është duke “vëzhguar” kërcënimin.

Babish ka thënë se “fillimisht është zhvilluar një hetim për të parë se me çfarë mund të përballen sistemet” në këtë shtet.

Ai ka thënë se më vonë janë bërë të ditura raportimet për sulme nëpër spitale.

Agjencitë e inteligjencës dhe vëzhguesit e internetit në gjithë botën kanë ngritur shqetësime për rritje të mashtrimeve dhe sulmeve kibernetike nëpër spitale dhe shënjestra tjera, në kohën e pandemisë me koronavirus.

Sëmundja Covid-19 , që shkakton ky virus ka lënë të vdekur më shumë se 146,000 persona dhe ka infektuar 2.1 milionë banorë në gjithë botën.

Kjo situatë ka ndikur edhe në paralizim të ekonomisë në nivel global./REL

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben…