Sveçla tregon se sa mërgimtarë janë kthyer në Kosovë

28 korrik 00:25

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Svecla, ka folur për medie pas ardhjes së të mbijetuarve të aksidentit tragjik në Slavonski Brod të Kroacisë.

Ai ka treguar pse kishte vetura të MPB-së që transportuan disa prej mërgimtarëve ndërkohë që tregoi edhe numrin e atyre që janë kthyer sonte.

“21 bashkëatdhetar janë kthyer me aeroplanin i cili ka aterruar në aeroportin e Osijek. Kemi shprehur gatishmërinë që të gjithë t’i kthejmë nëne janë të gatshëm. Këta kanë shprehur vullnetin. Ata që kanë shkuar me vetura zyrtare nuk i kanë pasur familjet këtu. Ndërsa të tjerët i kanë marrë familjarët”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se nesër në mëngjes do të vijnë trupat e viktimave nga aksidenti, ndërkohë që ka thënë se po vazhdon trajtimi i të lënduarve ende në Kroaci si dhe në Kosovë.

Ai falënderoi popullin kroat duke thënë se nëse do të vonohej ndihma atëherë do të kishte më shumë viktima.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka folur për gjendjen shëndetësore…