Temperaturat e larta e “kallin” Pakistanin

28 maj 2024 | 08:17

Temperaturat u rritën mbi 52 gradë celsius (125.6 gradë Fahrenheit) në provincën jugore të Sindh të Pakistanit, në mes të një vale të nxehtë të vazhdueshme.

Temperaturat ekstreme në të gjithë Azinë gjatë muajit të kaluar u përkeqësuan me shumë gjasa si rezultat i ndryshimeve klimatike të drejtuara nga njerëzit, kanë thënë një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Në Mohenjo Daro, një qytet në Sindh, i njohur për vendet arkeologjike, temperaturat u rritën deri në 52.2 C (126 F) gjatë 24 orëve të fundit, ka thënë një zyrtar i lartë i Departamentit Meteorologjik të Pakistanit për Reuters.

Kjo është temperatura më e lartë sivjet e regjistruar dhe iu afrua niveleve më të larta rekord të qytetit dhe vendit prej 53,5 C (128,3 F) dhe 54 C (129,2 F) respektivisht.

Mohenjo Daro është një qytet i vogël që përjeton verëra jashtëzakonisht të nxehta dhe dimër të butë dhe reshje të pakta, por tregjet e tij të kufizuara, duke përfshirë furrat e bukës, dyqanet e çajit, mekanikët, dyqanet e riparimeve elektronike dhe shitësit e frutave dhe perimeve, zakonisht janë plot me klientë.

Mjeku vendas Mushtaq Ahmed shtoi se vendasit janë përshtatur të jetojnë në kushtet ekstreme të motit dhe preferojnë të qëndrojnë brenda ose pranë ujit.

Temperatura më e lartë e regjistruar në Pakistan ishte në vitin 2017 kur temperaturat u rritën në 54 C (129.2 F) në qytetin Turbat, që ndodhet në provincën jugperëndimore të Balochistan.

Kjo ishte e dyta më e nxehta në Azi dhe e katërta më e larta në botë, tha Sardar Sarfaraz, shefi meteorolog në Departamentin Meteorologjik të Pakistanit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, dje ka folur…