Tensione mes Kinës dhe Filipineve në ujërat e diskutueshme

17 qershor 2024 | 08:31

Një anije kineze dhe një anije furnizimi filipinase u përplasën pranë ishujve të diskutueshëm Spratly në Detin e Kinës Jugore të hënën, tha roja bregdetare e Kinës.

Roja bregdetare tha se një anije filipinase hyri në ujërat pranë “Second Thomas Shoal”, një shkëmb i zhytur në Ishujt Spratly që është pjesë e territorit të pretenduar nga disa kombe.

Sipas autoriteteve kineze, anija filipineze “injoroi paralajmërimet e përsëritura solemne të Kinës … dhe iu afrua në mënyrë të rrezikshme një anijeje kineze në lundrim normal në një mënyrë joprofesionale, duke rezultuar në një përplasje”.

“Filipinet janë tërësisht përgjegjëse për këtë”, tha roja bregdetare.

Mosmarrëveshjet territoriale kanë tensionuar marrëdhëniet dhe kanë ngjallur frikë se konflikti mund të sjellë Kinën dhe Shtetet e Bashkuara, një aleat prej kohësh të traktatit të Filipineve, në një konfrontim ushtarak.

Uashingtoni nuk ka pretendime territoriale ndaj rrugës detare të ngarkuar, një rrugë kryesore tregtare globale, por ka paralajmëruar se është i detyruar të mbrojë Filipinet nëse forcat, anijet dhe avionët filipinas bien nën një sulm të armatosur në Detin e Kinës Jugore.

Përveç Kinës dhe Filipineve, Vietnami, Malajzia, Brunei dhe Tajvani janë gjithashtu të përfshirë në mosmarrëveshjet e gjata territoriale, të cilat konsiderohen si një pikë zjarri në Azi dhe një vijë delikate në rivalitetin e gjatë SHBA-Kinë në rajon.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Euro 2024 vazhdon sot me ndeshjet e radhës. Nga ora…