Tiranë, ndodh për herë të parë martesa në mes të dy grave në Shqipëri

20 maj 2024 | 12:14

Në tarracën e bashkisë së Tiranë, kanë kurorëzuar dashurinë në një ceremoni simbolike, çifti i së njëjtës gjini Edlira dhe Alba, të cilat kishin marrë dy pastorë nga Anglia. Në ceremoninë private, Edlira dhe Alba ishin veshur të dyja me fustane nusërie.

Alba dhe Edlira si dhe pastori britanik që kurorëzoi dashurinë e dy vajzave në një ceremoni simbolike

 

Të pranishme në dasmën e tyre, e para e këtij lloji në vendin tonë, ishin edhe vajzat e tyre 3-vjeçare, binjaket që erdhën në jetë me metodën invitro.

Të premten e 17 majit, 2 partneret Edlira Mara dhe Alba Ahmetaj kanë dorëzuar në gjendje civile kërkesën për t’u celebruar në martesë, pas 14 vitesh të dashuruara.

Për hapin që kanë hedhur i referohen nenit 53 të Kushtetutës se “kushdo ka të drejtë të martohet”, edhe pse Kodi i Familjes në Shqipëri nuk e njeh martesës brenda së njëjtës gjini, por vetëm mes çifteve heteroseksualë. Simbolikën e parë drejt betejës së tyre ligjore e konkretiziuan duke u veshur të dyja nuse, mbrëmjen e së dielës. /Shqiptarja

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim zëvendësndihmëssekretaren…