Turqia do të kërkojë në OKB-ja anulimin e vendimit të ShBA-së për Jerusalemin

15 dhjetor 2017 | 16:19

Turqia do të bëjë kërkesë në Kombet e Bashkuara që të anulohet vendimi i Shteteve të Bashkuara për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka thënë sot presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.

Duke folur para shumë personave të mbledhur në qytetin Konja, përmes një telekonference, Erdogani, ka thënë se Turqia do të kërkojë fillimisht anulimin e këtij vendimi në Këshillin e Sigurimit dhe në rast se kjo do të dështojë, ai do të bëjë kërkesë në Asamblenë e Përgjithshme të Këshillit të Sigurimit.

Gjatë ditës së mërkurë, liderët myslimanë janë mbledhur në Stamboll, ku kanë dënuar vendimin e presidentit Trump, duke i bërë thirrje botës që të përgjigjet, duke njohur Jerusalemin Lindor si kryeqytet të Autoritetit Palestinez. (Rel)

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje, Hydajet Hyseni,…