U dënua për tradhti pas shpërthimit të luftës, shërbimi sekret i Kievit ekzekuton ish-deputetin ukrainas në Moskë

06 dhjetor 2023 | 22:21

Ish-deputeti ukrainas Illya Kyva është vrarë në Rusi nga shërbimi i sigurisë SBU i Ukrainës, kanë thënë burime të zbatimit të ligjit për BBC Ukraine.

Trupi i tij u gjet jashtë kryeqytetit Moskë, thanë hetuesit rusë. Në fillim të këtij viti, Kyva u dënua me 14 vjet burg për tradhti të lartë dhe thirrje publike për pushtimin e Ukrainës.

Ai tashmë kishte ikur nga Ukraina dhe ishte dënuar në mungesë, shkruan BBC.

Disa media ukrainase cituan gjithashtu burimet e tyre të thoshin se SBU qëndronte pas vrasjes së ish-deputetit, i cili ishte 46 vjeç.

“Po, ne mund të konfirmojmë se Kyva nuk është më. Ky fat do të ketë tradhtarët e tjerë të Ukrainës dhe marionetat e regjimit të Putinit,” tha Andriy Yusov, zëdhënës i inteligjencës ushtarake të Ukrainës, për TV ukrainas.

Komiteti hetues shtetëror i Rusisë SK tha se informacionet paraprake treguan se Kyva u qëllua për vdekje në fshatin Suponevo, në perëndim të Moskës. Tani po zhvillohet një hetim penal.

Kyva kishte bërë fushatë të pasuksesshme për presidencën e Ukrainës në 2019 dhe u largua nga vendi vetëm një muaj para se Rusia të niste pushtimin e saj në shkallë të plotë në shkurt 2022.

Ai kishte qenë pjesëmarrës i rregullt në shfaqje televizive propagandistike në mediat shtetërore ruse. Ai gjithashtu thuhet se kishte planifikuar të kërkonte azil politik në Rusi.

Në një zhvillim të veçantë, politikani i mbështetur nga Rusia Oleg Popov u vra në një bombë me makinë në qytetin lindor të Ukrainës Luhansk të mërkurën, thanë zyrtarët lokalë.

Pjesa më e madhe e rajonit të Luhanskut është pushtuar nga Rusia. Ukraina nuk e ka komentuar atë sulm.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shkruan: Kimete Berisha Boll më! Mos flisni për jetën private…