UEFA nis procedurat disiplinore kundër Barçës, Realit dhe Juves

26 maj 10:40

UEFA ka hapur procedura disiplinore kundër Barcelonës, Juventus dhe Real Madrid lidhur me përfshirjen e tyre në Superligën Evropiane.

Klubet ishin pjesë e 12 anëtarëve ‘themelues’ të ligës së shkëputur, e cila më vonë dështoi, raporton BBC. Nëntë klubet e tjera hoqën dorë nga projekti, por Barcelona, Juventus dhe Real Madrid kanë refuzuar ta bëjnë këtë. UEFA tha se procedurat ishin hapur kundër të treve “për një shkelje të mundshme të kornizës ligjore të UEFA-s”.

Në një deklaratë të lëshuar të martën, UEFA tha: “Pas një hetimi të kryer nga inspektorët etikës dhe disiplinës së UEFA në lidhje me të ashtuquajturin projekt ‘Superligës’, procedurat disiplinore janë hapur kundër Real Madrid, Barcelona dhe Juventus për një shkelje të mundshme të kornizës ligjore të UEFA-s.”

“Informacione të mëtejshme do të jenë në dispozicion në kohën e duhur.”

Nëntë klubet e tjera të përfshira – Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham Hotspur, AC Milan, Inter Milan dhe Atletico Madrid – janë ndëshkuar nga organi drejtues i futbollit evropian për pjesëmarrjen e tyre.

Ata kanë rënë dakord të japin një kontribut të kombinuar prej 15 milionë euro, për të përfituar futbolli për fëmijë në të gjithë Evropën.

Ata gjithashtu do të mbajnë 5 përqind e të ardhurave nga gara e UEFA-s për një sezon, duke filluar nga 2023-24, dhe këto para do të rishpërndahen.

Secili është zotuar gjithashtu për UEFA-n dhe garat e saj, me klubet që përballen me gjobë prej 100 milionë euro, nëse ata kërkojnë të bashkohen në një garë të paautorizuar në të ardhmen.

Ata do të gjobiten nëse shkelin ndonjë kusht tjetër të deklaratës. Presidenti i Real Madrid Florentino Perez, i cili u emërua si kryetar i SuperLigës Europiane, kohët e fundit tha se 12 klubet që ranë dakord të bashkohen me projektin kanë “kontrata të detyrueshme” dhe “nuk mund të largohen”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shtëpia e një deputeti të Kuvendit të Kosovës ka qenë…