Ukraina po përpiqet ta mbajë frontin lindor, rusët përparojnë në qytete

19 maj 2024 | 08:06

Për komandantin ukrainas të armëve Oleksandr Kozachenko, municioni i shumëpritur i SHBA-së nuk mund të vijë aq shpejt sa ai dhe shokët e tij përpiqen të ndalojnë sulmet e pamëshirshme ruse.

Howitzeri M777 i njësisë së tij, i furnizuar nga ShBA-ja, i cili dikur hidhte 100 predha në ditë ndaj armikut, tani shpesh reduktohet në më pak se 10.

“Është një luks nëse mund të gjuajmë 30 predha”.

Amerika thotë se po dërgon municion dhe armë në Ukrainë pas miratimit të vonuar të një pakete ndihme prej 61 miliardë dollarësh nga Kongresi muajin e kaluar.

Sulmuesit me Brigadën e Artilerisë së Veçantë 148 të Kozachenkos dhe Brigadën e 43-të të Artilerisë, të dy në rajonin e Donetsk, thanë se ishin të dëshpëruar për më shumë fishekë 155 milimetra për topat e tyre perëndimore, të cilat u kishin dhënë atyre një avantazh ndaj Rusisë më herët gjatë luftës.

Forcat e ringjallura ruse, të cilat janë dukshëm më të mëdha se numri i mbrojtësve ukrainas, kanë kryer sulme të shumta në të gjithë rajonin lindor të Donbasit muajt e fundit dhe përgjatë kufirit verilindor të vendit javën e kaluar.

Nxitja ka shënuar një pikë kthese në konfliktin e shkaktuar nga pushtimi i plotë i Rusisë më shumë se dy vjet më parë, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Për të dielën parashikohet fillimisht gjatë orëve të para të…