VAJI I FARAVE TE SINAPIT

13 prill 12:18

Vaj Sinapi-Vaj i Mrekullive

Vaj për artritin dhe hernien diskale

Kuron sëmundje të kockave si: artritet, herniet, osteoporoza etj.

Largon dhimbjet vetëm pak orë pas lyerjes.

Ndihmon në shtimin e lëngut nder-kockor, ndihmon në ushqimin e rruazave të shpinës, ushqen kockat, indet, muskujt.

Hyn deri në nivelin qelizor duke vënë në punë të gjitha tufat nervore të dëmtuara, i rigjeneron ato me lehtësi.

Mos hezitoni të provoni aftësitë e këtyre esencave të bimëve te egra! Nuk toleron asnjë lloj dhimbjeje..

Vaji i sinapit ose Mustard oil, konsiderohet  si një nga vajrat më të shëndetshëm, pasi ka sasi të ulët të yndyrave të ngopura dhe përmban vlera të lartë të MUFA (acide yndyrore të pangopura mono). Vaj i sinapit gjithashtu ka omega 3 dhe omega 6. Si dhe vitamina A, E, D, B3, B6 B4, K, P.

Ai përdoret si vaj i fytyrës ose i trupit, vaji i flokëve dhe vaji i masazhit të foshnjës. Sipas Departamentit Amerikan të Bujqësisë (USDA), 1 lugë gjelle vaj i sinapit përmban 126 kalori. Vaji i sinapit ka veti anti-fungale, aplikohet në trup për të kuruar dhe parandaluar infeksionet kërpudhore në lëkurë,

Fara e sinapit aplikohet në receta pasi parandalon ftohjet dhe kollën dhe madje heq të ftohtin e vjetër. Vaji rekomandohet gjithashtu si masazh i trupit në mes të motit të ftohtë për shkak të natyrës së tij të ngrohtë.

Vaji përmban acide yndyrore esenciale, si acid linoleik dhe acid oleik, prandaj përdoret si tonik i flokëve. ai promovon rritjen e flokëve dhe rrit qarkullimin e gjakut në trupin tuaj.

Një studim i Institutit Indian të Shkencave Mjekësore (AIIMS) pohoi se vaji i farave të sinapit mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare deri në 70% .

Vaji është përdorur në ilaçe dhe vajra konvencionale për shërimin e reumatizmit dhe sëmundjeve të artritit.

Vaji i sinapit përdoret gjithashtu në trajtimin e sëmundjes së mishrave te dhëmbëve, si dhe lufton parazitët.

Ristabilizon ekuilibrin hormonal tek femrat.

Lehtëson problemet e menopauzës

Ndihmon kundër obezitetit.

Për porosi ju lutem vizitoni faqen tone dhe na shkruani ne send message:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Qeveria e Kosovës e drejtuar nga kryeministri Albin Kurti, do…