Vdes aktori Xhevat Qorraj

23 gusht 2023 | 14:32

Ka ndërruar jetë aktori Xhevat Qorraj. Lajmin e kanë konfirmuar familjarët e tij.

Xhevat Qorraj kishte lindur në vitin 1947 në fshatin Carrabreg të Deçanit.

Ai ishte aktor i njohur për filmat “3 dritare dhe një varje”, “Eternally Child”, “Memory”.

Xhevat Qorraj, pas studimeve për teatër, kinematografi dhe televizion në Beograd, nga viti 1972 është punësuar si aktor në Teatrin Kombëtar të Kosovës, ndërsa ka të realizuara 60 role në kinematografi dhe teatër.

Ai ka realizuar mbi 24 role kryesore, të cilat janë vlerësuar nga kritikë të vendit dhe ndërkombëtarë të nivelit të lartë artistik.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ministria e Shëndetësisë (MSh) ka njoftuar se kanë marra masa…