Vendimi për ngritje pagash në Qeveri duhet të zhbëhet

03 shkurt 2018 | 15:55

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, ka thënë se vendimi për ngritje pagash në Qeveri duhet të zhbëhet.

Këto komente ajo i ka bërë në një konferencë për media.

Në këtë konferencë, deputetja Albulena Haxhiu rikujtoi se më 20 dhjetor të vitit që sapo lamë pas, në mbledhjen e Qeverisë, me anë të një vendimi kryeministri dhe ministrat ia rritën pagat vetes afër 100 përqind, njofton Klan Kosova.

“Ndërkohë kjo Qeveri rriti pagat me vetëm 4 përqind për të punësuarit dhe refuzoi propozimin e Këshilli Ekonomik social që paga minimale nga 170 euro, të ngrihet në 250 euro”.

“Vendimin e paligjshëm për ngritjen e pagave, një ditë pas, e kemi dërguar në Agjencinë Kundër Korrupsionit, pasi që kabineti qeveritar nuk kishte shmangur konfliktin e interesit siç e parasheh ligji për parandalimin e konfliktit të interesit, madje duke votuar për t’i sjellë vetes përfitime kishin konsumuar vepër penale të konfliktit të interesit”, ka thënë Haxhiu.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Epiqendra e tërmetit ishte 35 kilometra në juglindje të Splitit…