Vetëvendosje kërkon rinegocimin e demarkacionit me Malin e Zi

04 shkurt 13:34

Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të nisë bisedimet me Malin e Zi për të korrigjuar gabimet e demarkacionit.

Deputetja e kësaj lëvizje Arbërie Nagavci, ka thënë se kryeministri Ramush Haradinaj është dashur që çështjen e demarkacionit ta dorëzonte në prokurori dhe jo në Kuvendin e Kosovës.

Në këtë kontekst, ajo ka kërkuar qeveria Haradinaj të nis negociatat me shtetin malazez për demarkacionin.

“Konkluzioni i raportit të Bulliqit, konstaton se vija kufitare nuk është në përputhje me kufirin e ish krahinës autonome të Kosovës. Qeveria të nisë bisedimet me Qeverinë e Malit të Zi për të korrigjuar atë që ka ndodhur”, ka thënë Nagavci në një konferencë për medie.

Ndërsa deputeti tjetër i Vetëvendosjes, Ali Lajçi, u ka bërë thirrje deputetëve që mos ta votojnë këtë version të demarkacionit.

“Kufijtë e këtij versioni janë kufi të delimitimit dhe demaskimit që nuk lejohen as në pikëpamjet e të drejtave ndërkombëtare. Ne duhet ta bëjmë ratifikimin e variantit që është faktit dhe duhet të vendosim kufi paqësor dhe jo të konfliktit”, ka thënë Lajçi.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Skiatori Albin Tahiri që do të përfaqësoj Kosovën në “PyeongChang”…