Wagner thërret ish-ushtarët afganë për të luftuar në Ukrainë

22 mars 08:58

Imazhe nga një e kaluar e afërt që kthehen në sfondin e një të tashmeje gjithnjë e më të trazuar. Ato video ku mijëra afganë, në gusht 2021, sulmuan avionët për t’u arratisur nga Kabuli gjatë avancimit të talebanëve sot, mund të bëhen sërish aktuale.

Në fakt, në mesin e atyre që tentuan të arratiseshin ishin edhe ushtarë të ish-ushtrisë afgane, e cila u shpërbë me kthimin në pushtet të studentëve të Kuranit. Tani shumë nga ata ushtarë mund të dislokohen në pozicionet ruse në Ukrainë, nën urdhrat e Wagner. Ardhja e ish-ushtarakëve afganë në Ukrainë është bërë e ditur orët e fundit nga AgenziaNova. Kjo u zbulua nga disa burime afgane, të cilët shpjeguan se çfarë ndodhi në vend pas ardhjes së talebanëve.

Në veçanti, ndërsa drejtuesit e ushtrisë së shpërbërë afgane kanë arritur të gjejnë mbrojtje në SHBA ose në vendet e NATO-s, të njëjtët që nga viti 2001 deri në 2021 kanë mbështetur trupat në Kabul me para, armë dhe stërvitje, ushtarë të thjeshtë dhe menaxherë të mesëm. nuk kanë gjetur shumë rrugëdalje. Dhe kështu, për të mos përfunduar në pamjet e talebanëve, shumë kanë vendosur të ikin në vendet më të afërta.

Kryesisht në Iranin fqinj. Sipas burimeve të intervistuara nga AgenziaNova, midis njëzet mijë e tridhjetë mijë ushtarë të ish-ushtrisë afgane kanë gjetur strehim në territorin iranian. Dhe tani ata mund të përfaqësojnë një burim të vlefshëm për agjencinë kontraktore ruse të Wagner. Kompania e Evgeny Prigozhin në fakt do të lëvizë për të rekrutuar sa më shumë ish-ushtarë afganë të jetë e mundur. “Edhe nëse nuk jemi ende në nivelin e rekrutimit masiv, ky event mund të materializohet së shpejti”, thanë burimet afgane.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+,…