Ymeri: Një pjesë e VV-së e sheh Kurtin para partisë

15 shtator 23:13

Ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka thënë se në ish-partinë e tij ka njerëz që mendojnë se partia vjen pas kryetarit të saj, Albin Kurti.

Në Deskun e KOHËS, Ymeri ka thënë se kjo ka qenë edhe ndër arsyet e përplasjeve që çuan në largim të një grupi të aktivistëve të kësaj partie.

“Ka qenë kryesisht te kjo formë e organizimit, për të shpjeguar thjeshtë, a është Vetëvendosja pastaj Albini apo është Albini pastaj Vetëvendosja. Unë kam menduar se është VV-ja pastaj Albini, e mund të jetë Visari, Shpendi e Dardani e kushdo që vjen, Glauku e të tjerët. ndërkohë që ka një grup të njerëzve brenda Vetëvendosjes të cilët kanë menduar që Albini është i pari e pastaj Vetëvendosje. E shohin VV-në si zgjatim të Albinit”, ka thënë ai.

Duke komentuar qeverisjen e shkurtër të Vetëvendosjen, Ymeri ka thënë se e ka të pamundur të japë një vlerësim.

Megjithatë, ai është ndalur te menaxhimi i pandemisë së koronavirusit. Ka thënë se ka qenë menaxhim i mirë, por “me kosto shumë të lartë ekonomike”.

“Është kohë e shkurtër për ta vlerësuar. S’mund të thuash as mirë e as keq. 100 ditë, prej të cilave 50 në rrëzim, por qeveria e VV-së i ka pasur disa të mira. E mira e parë ka qenë mënyra se si është trajtuar pandemia, veçanërisht nga ministri Arben Vitia, ku ka pas një lloj sigurie edhe garancie që krijonte te qytetarët e Republikës se gjendja është duke u menaxhuar mirë dhe kishte menaxhim të mirë mirëpo me një kosto të lartë. Pra mbyllja e plotë e Kosovës natyrisht që e ndali virusin, ose e ngadalësoi jashtëzakonisht shumë shpërndarjen e tij deri sa erdhëm në zero raste në ditë. Mirëpo e kishte koston ekonomike të lartë. Në anën tjetër pastaj kemi Qeverinë Hoti i cili kur erdhi në pushtet e gjeti Kosovën të hapur, vendim që e kishte marrë më herët Qeveria Kurti, por në të cilin pastaj u rritën në mënyrë enorme rastet e infektimit veçanërisht vdekjeve e në të cilën tash po thuhet se ka pas tash menaxhim të keq të pandemisë. Mendoj se duhet pas parasysh se në momentin e hapjes natyrisht që numri i rasteve me virus shkon duke u shtuar e mund të arrijnë deri në një pikë ku bëhet e pamenaxhueshme. Nuk po më duket që në Kosovë kemi mbërri në atë pikë të pamenaxhueshme dhe shpresoj të mos mbërrijmë asnjëherë”, ka shtuar ai.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Bota ndodhet ende në fillim të pandemisë, kështu është shprehur…