Zbulohet në Izrael maska 9.000-vjeçare prej guri

30 nëntor 11:12

Një maskë guri nga periudha neolitike u zbulua në rajonin e Pnei Hever në Izrael. Maska daton 9.000 vjet më parë dhe mendohet të jetë përdorur në ritualin e adhurimit të paraardhësve. Ajo u gjet disa muaj më parë, por lajmi nuk ishte zbuluar deri tani.

E bërë nga guri gëlqeror ngjyrë rozë dhe të verdhë, maska formoi me kujdes një fytyrë njerëzore, me sy, hundë dhe buzë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shkruan: Jakup Krasniqi 28 Nëntorin e sivjetmë, mbase për të…