Zbulohet shtëpia luksoze e shekullit të dytë

06 mars 13:30

Një shtëpi luksoze e shekullit të dytë që daton në kohën e Perandorit Hadrian është thesari më i fundit arkeologjik i zbuluar gjatë gërmimeve për linjën e re të metrosë së Romës.

Rrënojat e kësaj shtëpie u gjetën pranë stacionit qendror Amba Aradam-Ipponio.

Kreu i autoritetit të monumenteve të Romës, Francesco Prosperetti, ka bërë me dije se shtëpia është 300 metra katrorë dhe është rreth 12 metra poshtë rrugës.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Këngëtarja me famë botërore, Rita Ora, pas suksesit të jashtëzakonshëm…