Zelensky: Është çështje kohe, Ukraina do të rimarrë gjithçka të humbur

28 maj 22:49

Zelensky zotohet se Ukraina do të “marrë gjithçka prapa” nga Rusia

Presidenti ukrainas Volodymir Zelensky tha deklaroi ditën e shtunë se është çështje kohe përpara se Ukraina të rimarrë fitimet ruse.

“Ukraina do të marrë gjithçka mbrapsht nga Rusia. Ky është një imperativ,” tha ai, “Dhe është vetëm çështje kohe. Çdo ditë në të njëjtën kohë, koha deri në çlirimin shkurtohet. Gjithçka që bëjmë është për këtë.”

Zelensky tha se situata në Donbas mbetet e vështirë, veçanërisht në zonat e Severodonetsk, Lysychansk, Bakhmut dhe Popasna.

“Mbi të gjitha, për sa i përket furnizimit me armë, çdo ditë po i afrohemi më shumë se numri i armikut tonë”, pohoi presidenti ukrainas.

Ai shtoi: “Ne do të dominojmë pushtuesit me fuqi goditëse teknologjike dhe konvencionale. Shumë varet nga partnerët tanë. Ata janë të gatshëm t’i ofrojnë Ukrainës gjithçka që është e nevojshme për të mbrojtur lirinë. Kështu që pres lajme të mira për këtë tashmë, javën e ardhshme.”

Zelensky tha se forcat ruse shkaktuan “goditje barbare” në rajonin e Sumy duke përdorur raketa dhe mortaja. Ai iu referua gjithashtu sulmit rus të së shtunës në Mykolaiv, i cili goditi një zonë banimi 20 metra larg një kopshti fëmijësh, duke vrarë një person dhe duke plagosur shtatë të tjerë.

“I tillë ishte objektivi që zgjodhi Federata Ruse. Pa pushim [veprime të tilla] do t’i kujtojnë botës se Rusia më në fund duhet të njihet zyrtarisht si një shtet terrorist, një shtet sponsorizues i terrorizmit, “tha Zelensky.

Ai tha se forcat ruse po i pengojnë ukrainasit të evakuojnë rajonin Kherson.

“Ata që janë të sigurt në pozicionin e tyre sigurisht që nuk do të merrnin vendime të tilla. Kjo është qartë një shenjë dobësie. Ajo që tregon është se ata nuk kanë çfarë t’i ofrojnë popullit dhe populli nuk dëshiron t’i marrë asgjë. Pra, ata përdorin pengmarrjen e njerëzve”, tha Zelensky.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një djalë i ri, shumë ambicioz, shkoi për të studiuar…