Zelensky takohet me Macron dhe Scholz në Paris: Kemi nevojë për avionë luftarakë

09 shkurt 00:41

Presidenti ukrainas, Zelensky ka mbërritur mbërriti në Elysee pas vizitës në Londër, ku u takua me homologun e tij francez, Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman, Olaf Scholz.

Presidenti ukrainas e nisi fjalimin e tij duke këmbëngulur në njohjen e vendit të tij ndaj aleatëve të tij.

“Franca dhe Gjermania ishin në krah të Ukrainës gjatë gjithë këtyre muajve. Ne garantuam unitet të fortë, unitetin e Evropës.

Ukraina di të jetë e fortë, di të jetë mirënjohëse ”, tha Zelensky përpara se t’i kërkonte Macron dhe Olaf Scholz avionë dhe armë të rënda “sa më shpejt të jetë e mundur”.

“Sa më shpejt që Ukraina të marrë armatim të rëndë me rreze të gjatë, sa më shpejt pilotët tanë të marrin avionë, aq më shpejt do të përfundojë ky agresion rus dhe ne mund të kthehemi në paqen në Evropë.”, tha ai. “Faleminderit për mbështetjen tuaj. Lavdi Ukrainës!”, përfundoi Zelensky.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
E ardhmja e Serhio Ramosit është gjithnjë e më e…