Zelensky thotë se të paktën 500 fëmijë ukrainas janë vrarë nga fillimi i luftës

04 qershor 17:06

Dyvjeçarja Lisa e cila u vra nga sulmet ajrore në Dnipro gjatë mbrëmjes së kaluar, është një nga 500 fëmijë që u vranë që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë.

Këto ishin fjalët e para që presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i tha në fjalimin e tij më të fundit për situatën në këtë vend, transmeton Telegrafi.

Ai zbuloi shifrat e frikshme pasi u gjet kufoma e vajzës së vogël, duke theksuar se Rusia po ua merr të ardhmen, nxënësve, artistëve dhe kampionëve të sporteve.

“Armët ruse dhe urrejtja e tyre … vazhdon të marrë dhe shkatërrojnë jetën e fëmijëve ukrainas çdo ditë”, shtoi Zelensky.

Madje sipas tij akoma është shumë e vështirë që qind për qind të jenë të saktë për numrin e fëmijëve të vrarë – duke aluduar se kjo shifër mund të jetë edhe më e madhe.

“Të gjithë ukrainas, fëmijët tanë, duhet të lirohen nga terrori rus”, shtoi presidenti ukrainas në fjalimin e tij më të fundit.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në ndeshjen e tij të fundit me fanellën e Paris…