10 aktorë që janë heronj jo vetëm në filma, por edhe në jetën reale

03 prill 19:59

Kanë shpëtuar dikë nga një aksident automobilistik u kanë dhënë para dikujt që ka pasur nevojë. Shumë njerëz veprojnë heroikisht në mënyra të ndryshme dhe çdo ditë, por jo të gjitha këto incidente raportohen në media. Momentet heroike që përfshijnë të famshmit marrin gjithmonë më shumë vëmendje. Veprimet e tyre vërtetojnë se ata janë njerëz mbi gjithçka tjetër.

1. Benedict Cumberbatch shpëtoi një çiklist nga grabitësit.

10 aktorë që janë heronj jo vetëm në filma, por edhe

Në vitin 2018, Cumberbatch ishte në makinë kur pa 4 djem që përpiqeshin të vidhnin një biçikletë mbi të cilën ishte ende djaloshi i delivery-t. Aktori u hodh nga makina dhe nxitoi për në vendin e ngjarjes, duke i dëbuar ata. Për fat të mirë, djaloshi nuk u plagos dhe sulmuesit nuk arritën të vidhnin biçikletën.

2. Tom Hardy kapi dikë që vodhi një motor.

10 aktorë që janë heronj jo vetëm në filma, por edhe

Në vitin 2017, Tom Hardy ishte dëshmitar kur 2 adoleshentë po përpiqeshin të vidhnin një motor në Londrën Jug-Perëndimore. Aktori filloi të ndiqte hajdutët dhe ishte i vendosur t’i kapte. Dy djemtë ndoshta ishin në panik dhe humbën kontrollin e motoçikletës. Kështu aktori arriti t’i kapë, t`u marrë ID-të e tyre, duke u siguruar që ata të mos largoheshin nga vendi i ngjarjes derisa të vinte policia.

3. Meryl Streep dhe Cher shpëtuan një grua që po sulmohej nga një burrë.

10 aktorë që janë heronj jo vetëm në filma, por edhe

Mbi 30 vjet më parë, Meryl Streep dhe Cher ishin duke ecur nëpër rrugët e Neë York-ut kur panë një burrë që sulmonte një grua. Siç e shpjegoi Cher, burri ishte goxha trupmadh, por kjo nuk i ndaloi të bërtisnin. Burri u hutua dhe u largua nga vendi i ngjarjes pasi ato tërhoqën vëmendjen e kalimtarëve. Ata e ndihmuan gruan të merrte veten. E kishte akoma më të vështirë kur pa se kush ishin zonjat që e kishin shpëtuar.

4. Vin Diesel shpëtoi një familje që ishte bllokuar në makinë.

10 aktorë që janë heronj jo vetëm në filma, por edhe

Ndërsa po lëvizte me motorin e tij rreth Hollyëood-it, aktori pa një makinë familjare që humbi kontrollin dhe u përmbys. Ai menjëherë u hodh nga biçikleta e tij dhe vrapoi për të ndihmuar fëmijët e vegjël dhe shoferin të dilnin nga makina.

5. Harrison Ford fluturoi me helikopterin e tij për të shpëtuar një alpinist malor.

10 aktorë që janë heronj jo vetëm në filma, por edhe

Në vitin 2000, ndërsa ngjitej në një mal për 5 orë, një alpinist ndjeu shqetësime të forta dhe nuk mundi të gjente forcën për të vazhduar të ngjitej. Një mikeshë e saj, e cila ishte shumë e afërt, bëri thirrje për ndihmë në celularin e saj. Harrison Ford u shfaq pak çaste më vonë me helikopterin e tij privat dhe i çoi 2 alpinistët në vend të sigurt.

6. Tyler Perry pagoi mijëra borxhe.

10 aktorë që janë heronj jo vetëm në filma, por edhe

Shumë njerëz që nuk kanë mundësi të paguajnë për të gjitha dhuratat e tyre të Krishtlindjes në të njëjtën kohë, paguajnë në këste. Në vitin 2018, sipërmarrësi i famshëm vizitoi 2 dyqane ëalmart në Atlanta dhe pagoi pak më shumë se 432,000 dollarë borxhe. Edhe pse ai u përpoq ta bënte këtë në mënyrë anonime, identiteti i tij u zbulua dhe njerëzit ishin jashtëzakonisht mirënjohës ndaj tij. Ai tha: “Unë e di që është një kohë e vështirë, shumë njerëz po luftojnë dhe unë jam vërtet shumë mirënjohës që jam në gjendje ta bëj këtë.”

7. Brad Pitt shpëtoi një shtesë pasi ra në mes të një skene aksioni.

10 aktorë që janë heronj jo vetëm në filma, por edhe

Ndërsa po xhironte një skenë pushtimi zombiesh me 700 persona një zonjë ra. Brad Pitt pa gruan dhe e ndihmoi atë të ngrihej, duke e shpëtuar nga lëndimi që mund të ishte fatal. Gruaja ishte mirënjohëse, edhe pse ende arriti të dëmtojë vetëm gjurin e saj. Siç u zbulua më vonë, shumë të tjerë u plagosën gjatë xhirimeve të këtij filmi.

8. Heidi Klum shpëtoi djalin e saj dhe 2 dadot e tij 

10 aktorë që janë heronj jo vetëm në filma, por edhe

Ndërsa ishin me pushime në Haëaii në 2013-ën, djali i Heidi Klum dhe 2 dadot hynë të notonin. Heidi ishte gjithashtu në ujë në atë kohë, por ajo arriti të kapte djalin e saj dhe një nga dadot dhe t’i ndihmonte të dilnin në breg.  Djali i saj Henry arriti të notonte përsëri në tokë vetë dhe ndihma e truprojës së Klum ishte gjithashtu jetike për të ndihmuar dadon e dytë të dilte nga uji.

9. Ryan Gosling parandaloi që një grua të përfshihej në një aksident.

10 aktorë që janë heronj jo vetëm në filma, por edhe

Në vitin 2012 për pak një grua do ta shtypte makina para këmbëve të tij. Sikur të mos ishte Ryan, ajo do të ishte përplasur fatalisht nga makina, por aktori i tha: Hej kujdes!

10. Leonardo DiCaprio ndihmoi në shpëtimin e një njeriu që ishte në ujë për 11 orë pasi ra nga një anije.

10 aktorë që janë heronj jo vetëm në filma, por edhe

Ndërsa po bënin pushime në St. Bart në anijen e tij, DiCaprio dhe miqtë e tij vunë re një burrë në det që kërkonte ndihmë. Ai kishte rënë nga një anije dhe varka e aktorit ishte e vetmja afër për të ofruar ndihmë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ka filluar procesi i votimit për presidentin e vendit. Në…