14 demokratë të Hong Kongut shpallen fajtorë në gjyqin historik

30 maj 2024 | 08:50

14 aktivistë pro-demokracisë së Hong Kongut u shpallën fajtorë dhe dy u liruan të enjten në një gjyq historik për përmbysje që kritikët thonë se mund t’i japë një goditje tjetër sundimit të ligjit të qytetit dhe reputacionit të tij si një qendwr financiare globale.

Vendimet në gjyqin më të madh të Hong Kongut kundër opozitës demokratike vijnë më shumë se tre vjet pasi policia arrestoi 47 demokratë në bastisjet e mëngjesit në shtëpi në të gjithë qytetin. Ata u akuzuan për komplot për të kryer përmbysje sipas një ligji të sigurisë kombëtare të vendosur nga Kina.

Dënimi do të vijë në një datë të mëvonshme për ata që janë shpallur fajtorë, burgimet do të variojnë nga tre vjet deri në përjetësi për këtë vepër. 31 të pandehur e pranuan fajin dhe katër prej tyre janë bërë dëshmitarë të prokurorisë.

SHBA-ja dhe disa vende të tjera e kanë kritikuar gjyqin si të motivuar politikisht, duke kërkuar që të akuzuarit të lirohen menjëherë. Në seancë morën pjesë diplomatë nga disa vende, përfshirë SHBA-në dhe Bashkimin Evropian.

Siguria ishte e rreptë rreth Gjykatës së Lartë, me disa diplomatë të huaj të pranishëm. Dhjetra oficerë policie dhe automjete patrullonin zonën. Disa mbështetës ranë në radhë gjatë natës për të siguruar një vend, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

“Erdha sepse është një fazë kritike dhe një moment historik” për Hong Kongun, tha një burrë që dha vetëm mbiemrin e tij, Chiu, 35 vjeç, i cili filloi të priste në mesnatë. Të pandehurit “të gjithë u ngritën për veten e tyre dhe për njerëzit e Hong Kongut duke shpresuar të bëjnë një ndryshim”.

Të pandehurit akuzohen për një “komplot të egër” për të paralizuar qeverinë në ish-koloninë britanike dhe për të detyruar udhëheqësin e qytetit të japë dorëheqjen përmes një votimi parazgjedhues në zgjedhjet mbarëkombëtare të korrikut 2020. Demokratët thonë se ishte një përpjekje jozyrtare për të zgjedhur kandidatët më të fortë në një përpjekje për të fituar një shumicë historike në legjislaturën e Hong Kongut.

Duke përmbledhur vendimin e tyre, gjyqtarët Andrew Chan, Alex Lee dhe Johnny Chan shkruan se nëse të pandehurit do të kishin pasur sukses, kjo do të kishte krijuar “një krizë kushtetuese për Hong Kongun” dhe do të kishte çuar në “ndërhyrje serioze, ndërprerje ose minim të kryerjes së detyrave dhe funksioneve. në përputhje me ligjin e qeverisë (Hong Kong)”.

Disa të pandehur, duke përfshirë aktivistët Owen Chow dhe Gwyneth Ho, u shfaqën me fytyrë të gurtë në bankën e të akuzuarve ndërsa vendimet u dërguan në një sallë gjyqi të mbushur plot.

Të dënuarit përfshijnë gjithashtu ish-ligjvënësit demokratë Leung Kwok-hung, Lam Cheuk-ting dhe Helena Wong. Nuk ishte ende e qartë nëse ndonjë do të apelonte, me gjykatën shtyrë për një seancë pasdite.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Rusia mund të ndezë tensionet në Ballkan dhe të krijojë…