Gërvalla për “NatSec Daily”: Një luftë tjetër në Ballkan do të ishte e mirëpritur nga Rusia

30 maj 2024 | 08:48

Rusia mund të ndezë tensionet në Ballkan dhe të krijojë një luftë të re që Perëndimi të shpërndahet nëse mbizotëron në luftën e saj me Ukrainën, tha kryediplomatja e Kosovës për “NatSec Daily” të “Politico.com”.

Në një intervistë në ambasadën e Kosovës përballë Katedrales Kombëtare në Uashington, ministrja Donika Gërvalla-Schwarz paralajmëroi se ambiciet territoriale të presidentit rus Vladimir Putin nuk ndalen në kufirin ukrainas – dhe se fitorja e Ukrainës kundër Rusisë do të siguronte stabilitet në Ballkanin e trazuar prej vitesh.

“Strategjia e Putinit është të mbajë Perëndimin të hutuar me konflikte të ndryshme”, tha ajo. “Pra, një luftë tjetër në Ballkan do të ishte shumë e mirëpritur nga Rusia”.

Kosova në veçanti është një objektiv joshës për Putinin, shtoi ajo, sepse prosperiteti i vendit minon argumentin e tij se Perëndimi nuk mund të ndihmojë vendet e ish-bllokut lindor. NATO dhe Uashingtoni vlerësohen për ndalimin e dhunës etnike dhe gjenocidit në rajon pas rënies së Jugosllavisë në vitet 1990.

“Putini flet çdo javë për Kosovën”, tha ajo. “Nuk ka të bëjë me rëndësinë gjeopolitike të Kosovës, por ka të bëjë me faktin se Kosova është një histori suksesi e Perëndimit, një histori suksesi e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, është një histori suksesi e NATO-s, një histori suksesi e vendeve perëndimore evropiane”.

Paralajmërimi i Gërvalla-Schwarz vjen pasi kombet e tjera evropiane në afërsi të Rusisë kanë shprehur publikisht shqetësimet e tyre për agresionin në rritje të Putinit ndaj fqinjëve të saj. Javën e kaluar, Suedia tha se Putini po shikonte ishullin e rëndësishëm strategjik baltik të Gotlandit. Kryeministri finlandez Petteri Orpo paralajmëroi se Rusia tashmë po sulmon fqinjët e saj duke përdorur taktika hibride. Dhe Bashkimi Evropian dënoi gjithashtu Rusinë për heqjen e bovave që përcaktojnë kufirin e saj lumor me Estoninë.

Në të njëjtën kohë, qeveria e ekstremit të djathtë të Serbisë po afrohet më shumë me Moskën dhe po promovon mohimin e gjenocidit boshnjak. Beogradi nisi një fushatë lobimi për të provuar dhe mposhtur një rezolutë të OKB-së që kujton masakrën e 8,000 burrave dhe djemve boshnjakë në qytetin e Srebrenicës në vitin 1995, një nga mizoritë më famëkeqe të Luftërave Ballkanike. Rezoluta përfundimisht kaloi në asamblenë e përgjithshme javën e kaluar.

Të dyja anët e Atlantikut janë shqetësuar se Serbia mund të përpiqet të rimarrë Kosovën, pasi lideri i vendit Alleksandar Vuçiq flirton me retorikën për një “Serbi të madhe” që përfshin Serbinë, Kosovën dhe Bosnje-Hercegovinën. Përleshjet ndodhën mes dy palëve në kufirin verior të Kosovës në shtator. Grupi paraushtarak rus “Wagner” gjithashtu mban një prani në rajon dhe ka trajnuar grupe paraushtarake serbe në të kaluarën.

Në një deklaratë për “NatSec Daily”, Departamenti i Shtetit tha se mbështet dialogun e lehtësuar nga BE-ja “si rruga për të arritur një marrëdhënie paqësore dhe produktive midis dy vendeve”.

“Lufta e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës dhe përpjekjet e saj keqdashëse në Ballkanin Perëndimor nënvizojnë urgjencën dhe rëndësinë e këtyre prioriteteve”, vijoi deklarata.

Serbia dhe Rusia, nga ana e tyre, i kanë mohuar akuzat e Kosovës dhe pohojnë se janë të përkushtuara për zgjidhjen e tensioneve në mënyrë paqësore. Ambasada e Serbisë në Uashington tha në një deklaratë për “NatSec Daily” se “disa aktorë në rajon po përpiqen të krijojnë një narrativë të pavërtetë për të ndjekur interesat e tyre politike” dhe tha se Serbia “është me vendosmëri kundër çdo konflikti rajonal”.

Ambasada ruse në Uashington nuk iu përgjigj kërkesave të “NatSec Daily” për koment.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në një kohë kur është vënë në pikëpyetje partneriteti bilateral…