7 trashëgimitë më të rrezikuara në Evropë, ndër to edhe Ura e Zogut

12 prill 11:39

Komiteti i Trashëgimisë Evropiane renditi shtatë trashëgimitë më të rrezikuara në Evropë.

Sipas tyre, vendet e nënrenditura kërcënohen nga neglizhenca, prishja e planifikuar, zhvillimi i papërshtatshëm, ndikimi shkatërrues i fatkeqësive natyrore ose mungesa e financimit.

Me publikimin e listës, Komiteti i Trashëgimisë Evropiane dërgon një mesazh të fortë solidariteti dhe mbështetje për komunitetet lokale dhe aktivistët e trashëgimisë që janë mobilizuar për të shpëtuar këto vende të rrezikuara.

Ura e Zogut, Shqipëri

Ura e Zogut në Shqipëri përbën një pjesë e zymtë të infrastrukturës që gdhend peizazhin e lumit Mat në Shqipërinë e Veriut. Por pavarësisht se Shqipëria e shpalli monument kulture të kategorisë së parë, ura është rrënuar. Ndërtimi i dy urave të tjera më tej përgjatë lumit ka bërë që Ura e Zogut të mos përdoret dhe si rrjedhojë të mos mirëmbahet siç duhet.

Turistët ende e vizitojnë rregullisht urën, por ajo rrezikon të shembet pasi një nga kolonat është në prag të shkatërrimit.

Konventa Recollets, Belgjikë

Në qytetin e Nivelles, në jug të Brukselit është manastiri Recollets. Ndërtuar në vitin 1524, është i vetmi shembull i ruajtur plotësisht i arkitekturës françeskane në Belgjikë. Manastiri është një vend paqësor ku mendimet tuaja janë të prirura të enden nëpër korridor krahas historisë së gjatë të vendit.

Ndërsa pjesa e kishës gotike e manastirit u restaurua në vitin 1970 dhe është në gjendje të mirë, pjesa tjetër e kompleksit tani është duke u copëtuar. Frika më e madhe për manastirin vjen nga kërcënimi i një zhvilluesi të pasurive të paluajtshme që bleu një pjesë të madhe të kompleksit në 2017-tën.

Garden City La Butte Rouge, Francë

Në jug të Parisit është kopshti madhështor La Butte Rouge. Pjesë e një projekti që u zhvillua midis viteve 1931 dhe 1965, arkitektët dhe kopshtarët punuan së bashku për të krijuar një koncept të ri të banesave sociale. 4 mijë apartamente ndajnë një hapësirë ​​të gjelbër prej 70 hektarësh që është frymëzuar nga shkollat ​​estetike Moderne, Art Deco dhe Bauhaus.

Revolucionar në kohën e tij, koncepti ishte krijimi i banesave sociale që ishin në kontakt me natyrën dhe artin. Por autoriteti lokal i Chatenay-Malabry dëshiron të shkatërrojë qytetin. Rreth 85 për qind e ndërtesave janë në rrezik për t’u prishur, gjë që jo vetëm do të shohë fundin e një pjese mahnitëse të arkitekturës historike, por gjithashtu do të zhvendosë mijëra banorë që jetojnë brenda.

Qendra Historike e Stolberg, Gjermani

Stolberg është një nga ato qytete të vogla gjermane që të çon menjëherë në të kaluarën e vendit. Me një nga rrugët kryesore të qendrës historike të Gjermanisë që i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore, ajo përbën një perlë të rrallë të zonës.

Kur rrëketë uji dolën nga lumi i mbytur Vicht, u prekën 266 ndërtesa të Stolberg’s 752. Qyteti i shkatërruar nga katastrofat klimatike ka nevojë urgjente për ndihmë për t’u rindërtuar dhe për të mbrojtur të ardhmen.

Banjat e Neptunit, Rumani

Spa-të termale të Rumanisë janë një nga atraksionet më të mëdha për këdo që kërkon të kalojë pak kohë në rehati luksoze përkëdhelëse. I vendosur mes një gryke malore dhe lumit Cema është Baile Herculane, një qytet termal që daton në vitin 153 pas Krishtit.

Banjat aktuale u ndërtuan në vitin 1883 dhe ato ishin banjat më moderne në Evropë në atë kohë.

Resorti është braktisur që nga rënia e komunizmit në vitin 1989. Ka nevojë urgjente për kujdes përpara se të shembet totalisht.

Pallati Orleans-Borbon, Spanjë

Rezidenca verore e dikurshme e familjes së Dukës së Montpensier, Pallati Orleans-Borbon pranë Cadiz është një konglomerat i mesit të shekullit të 19-të të stileve ekspresive duke përfshirë arkitekturën neo-maure, neo-arabe dhe një kopsht me ndikim romantik.

Familjes iu desh të largohej me nxitim në vitin 1955 kur shkuan në mërgim. Që atëherë, prona është shkatërruar ngadalë.

Kalaja Crevecoeur, Holandë

Kalaja Crevecoeur ishte një bastion ushtarak për holandezët gjatë luftës me spanjollët. Ajo u përdor përsëri gjatë Luftës së Dytë Botërore nga gjermanët.

Ministria e Mbrojtjes në Hollandë nuk ka ndaluar dot shkatërrimin e kalasë. Strukturat po shkatërrohen dhe kanë nevojë për restaurim urgjent përpara se dëmi të jetë i pakthyeshëm.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Bashkimi Evropian (BE) ka paralajmëruar se lufta e Rusisë kundër…