Amerikane apo ruse? Njihuni me snajperin më të fuqishme në botë     

04 janar 2019 | 16:16

Nëse luani ndonjë video-lojë, pa dyshim se duhet të zgjidhni një snajper si armën tuaj të preferuar. Snajperi është një nga armët më të fuqishme në botë.

Kjo teori i është dëshmuar edhe në praktikë nga një ushtar i SAS-it në, Mosul të Irakut. Ai kishte qëndruar për plot katër orë në një vend pa lëvizur duke pritur një luftëtar të ISIS-it, i cili ishte i armatosur me pushkën “Russian Dragunov”.

Dhe pasi kishte arritur ta fus në shënjestër, ky ushtar ia kishte tërhequr këmbëzën pushkës. Plumbi i snajperit të tij për tre sekonda kishte përshkuar 3.500 metra dhe e kishte goditur në kokë terroristin. Natyrisht, se ka mbetur i vdekur në vend.

Mediat botërore kanë mbetur të shokuar kur morën raportin në lidhje me këtë të shtënë. Bëhet fjalë për snajperin “CheyTac M200”. Edhe zyrtarisht është pushka më e fuqishme në botë, kurse çmimi i saj sillet rreth 13.800 dollarë.

6a2xoSI

8e18558c6bd79931750aaddf496408fe

auto_pushka1545194813

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Zëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, ka vizituar të premten…