Ankohet ministri rus: SHBA na njoftoi 5 minuta pasa se ta sulmonte Sirinë

26 shkurt 16:04

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar trupat ruse për sulmet ajrore në Siri 4-5 minuta para se të kryheshin, tha Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, duke shtuar se kjo nuk ka sjellë asgjë kur sulmet ishin në proces.

“Ushtarët tanë u paralajmëruan katër-pesë minuta para sulmit ajror. Sigurisht, një informacion i tillë nuk ofron asgjë, kur sulmet ajrore ishin tashmë në proces, ” tha Lavrov.

Në të njëjtën kohë, Ministri i Jashtëm rus deklaroi se Moska synon të pyesë amerikanët drejtpërdrejt nëse ata planifikojnë të kenë një prani të përhershme ushtarake në Siri.

“Kohët e fundit kemi dëgjuar informacione të ndryshme nga burime të ndryshme. Ne nuk mund t’i konfirmojmë ato në këtë kohë, ne duam t’i pyesim amerikanët drejtpërdrejt. “Ata duket se po vendosin të mos largohen kurrë nga Siria derisa ta shkatërrojnë atë vend, ” tha Lavrov, duke theksuar se Shtetet e Bashkuara ishin në Siri në mënyrë të paligjshme.

Ministri i Jashtëm rus kritikoi mënyrën se si SHBA operon në Siri dhe në zonën Et Tanf, e cila ndodhet në kufirin me Irakun.

“Ata vazhdojnë të luajnë rolin e ndarjes. Ata vazhdojnë të bllokojnë, duke përdorur levat e tyre të presionit në vendet e tjera, çdo dërgesë furnizimesh dhe madje ndihmë humanitare, për të mos përmendur pajisjet dhe materialet e nevojshme për të rivendosur ekonominë në territoret e kontrolluara nga qeveria, duke detyruar aleatët në çdo mënyrë të mundshme . Ata po hyjnë në territore që nuk kontrollohen nga Damasku “, tha Lavrov.

Lavrov gjithashtu shprehu shpresën se administrata e re e SHBA do të rivendosë kanalet politike dhe diplomatike të komunikimit, duke vërejtur se ka kanale komunikimi përmes ushtrisë për të shmangur konfliktin.

Në fund, ai theksoi se është e rëndësishme për Moskën të dijë se si Uashingtoni do të formulojë strategjinë e tij në këto territore dhe në rajon në përgjithësi, duke marrë parasysh që SHBA votuan për rezolutat e OKB të cilat kërkojnë respekt për sovranitetin, pavarësinë politike dhe integriteti territorial i Sirisë.

Të paktën 22 luftëtarë që i përkasin grupeve të lidhura me Iranin janë vrarë në sulmet ajrore amerikane të nisura gjatë natës në Sirinë lindore, në kufirin me Irakun, sipas një organizate joqeveritare, në operacionin e parë ushtarak të qeverisë Biden që vjen si përgjigje ndaj sulmeve të fundit mbi praninë e SHBA në Irak.

Sulmet shënjestruan dy fraksione të koalicionit të fuqishëm të grupeve paraushtarake irakene Hasd al-Saabi, Kataeb Hezbollah dhe Kataeb Sahid al-Suhada, sipas Uashingtonit. g.v/abcnews.al

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Zëdhënësi i Komisionit Qendror Zgjedhor në Kosovë (KQZ),  Valmir Elezi,…