Avioni amerikan që nxjerr “zjarr nga goja”

14 janar 2018 | 14:43

Avioni A-10 Thunderbolt II, i quajtur zakonisht si Warthog ose grunt, është i dashur nga trupat ushtarake amerikane.

Ai është aeroplani i mbështetjes ajrore me lartësi të ulët dhe ka mundësi për manovra shumë të mira. Por ky lloj avioni njihet më së miri për mitralozin e vendosur në hundën e avionit, i cili gjuan 3 900 plumba në minutë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një burrë ka përshkruar momentin e tmerrshëm kur u kafshua…