Avokati i Gotovinës: Prokurori në rastin Thaçi mund të ketë bërë vepër penale

25 qershor 2020 | 20:54

Avokati amerikan me origjinë kroate, Luka Misetic, ka thënë se Prokurori i Specializuar që ka publikuar aktakuzën ndaj liderëve politikë të UÇK’së, Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli, ka mundësi të ketë bërë një vepër penale.

“Nëse Zyra e Prokurorit të Specializuar të Kosovës nuk ka marrë leje nga një gjykatës që të zbulojë padinë konfidenciale, ekziston pyetja nëse Prokurori vetë ka kryer një krim duke publikuar info konfidenciale. Zyra e Prokurorit të Specializuar është subjekt i persekutimit kriminal për publikime të paligjshme”, thotë ish-avokati i gjeneralit kroat Ante Gotovina i cili u shpall i pafajshëm nga Tribunali special i Hagës për krime lufte.

Misetic ka lidhur edhe disa fotografi në postimin e tij në Twitter me të cilat tregon ligjet në bazë të të cilave Prokurori i Specializuar nuk guxon të zbulojë aktakuzat pa një leje paraprake nga gjykatësi.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Zogjani, për të…