Barça synon të shesë pesë lojtarë para korrikut

22 qershor 2023 | 14:12

Kampionia e LA Ligës, Barcelona duhet të lirojë faturën e pagave nëse dëshiron të bëjë nënshkrime këtë verë. Klubi, sipas “Sport”, tashmë i ka nisur punës për të përshpejtuar procesin. Plani është që të shiten lojtarët në të cilët Xavi nuk llogarit, nëse është e mundur para 30 qershorit. “Fair-Play”-i financiar po i shkakton dhimbje koke Barcelonës.

Derisa “Cules” të jenë në gjendje të çlirojnë pagat, klubi nuk mund të nënshkruajë me lojtarë. Me këtë pasiguri, disa nga lojtarët që presin një telefonatë nga gjigantët katalanas kanë zgjedhur opsione të tjera.

Messi e ka humbur tashmë një lëvizje te Barça për këtë arsye dhe klubi nuk dëshiron që kjo të përsëritet me asnjë lojtar tjetër. Barça nuk ka mbetur pa zgjidhje tjetër veçse të trajtojë fillimisht “operacionin e largimeve”. Klubi e di se është në nxitim për të hequr qafe lojtarët nëse duan të sjellin përforcime këtë verë.

“Sport” raporton se skuadra e “Camp Nou” tashmë është duke punuar për disa largime. Ka lojtarë që kanë përfunduar huazimet e tyre përkatëse dhe që nuk llogariten për Xavin, ndaj kërkojnë një rrugëdalje. Gazeta katalanase përmend Lenglet, Umtiti, Dest, Collado dhe Gustavo Maia.

Nëse ata arrijnë t’i largojnë këta pesë lojtarë, klubi do të kursente 50 milionë euro në paga, gjë që do t’u jepte atyre pak hapësirë për manovrim. Në parim, ai që do ta kishte më të lehtë të largohej do të ishte Lenglet. Lojtari kohët e fundit u kthye nga huazimi i tij në Tottenham, por “Spurs” ishin të kënaqur me të dhe mund të fillonin menjëherë negociatat për nënshkrimin e tij. Barça mund të marrë 10 milionë për shitjen e tij, përveç tarifës prej 16 milionë eurosh.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Sulmuesi Robert Lewandowski pas mbylljes së këtij sezoni (2022-2023), ka…