Be Happy Restaurant: Ja cili ushqim parandalon dhe trajton depresionin

15 mars 16:50

Depresioni mund të shkaktojë probleme të gjumit, vështirësi në përqendrim dhe mungesë interesi në aktivitetet që zakonisht  janë të pëlqyeshme.

Si shkak i mungesës së vitaminës D, B3 Niacin dhe Omega 3, në shumë raste kalon edhe në ekstreme, që mund të çojë edhe në vedekje ose vetëvrasje.

Depresioni  prej kohësh trajtohet me ilaçe dhe terapi të ndryshme si: B3 Niacin etj, por ne po fillojmë të kuptojmë se rritja e stërvitjes që ne marrim dhe të ushqyerit  e shëndetshëm mund të luajë një rol të rëndësishëm në trajtimin madje edhe parandalimin e depresionit. Pra, çfarë ju duhet të hani më shumë, dhe t’ju shmangeni për hir të disponimit tuaj?

Si ndihmon ushqimi i shëndetshëm?

Ushqimi i shëndetshëm natyrisht rritë shëndetin tonë mendor në mënyra të ndryshme:

Fibrat, vitaminat, dhe proteinat komplekse të gjetura në pemë, percjellë dhe nga aminoacidet në  perime dhe misherat bio, ndihmojnë karburantin e qelizave tona të sistemit nervorë dhe regjenerimin e organizmit. Ushqimet komplekse lansojnë glukozën ngadalë në sistemin tonë, ndryshe nga karbohidratet e thjeshta (që gjenden në ushqime me sheqer dhe pije), të cilat krijojnë nivele dhe ulje të energjisë gjatë gjithë ditës. Këto majat dhe vaskat ulin ndjenjat e lumturisë dhe ndikojnë negativisht në mirëqenien tonë psikologjike.

Antioksidantë në fruta dhe perime me ngjyra të ndezura pastrojnë radikalet e lira, eliminojnë stresin oksidativ dhe ulin inflamacionin në tru. Kjo nga ana tjetër rritë ndjeshëm substancat kimike në tru që ngrenë disponimin tonë.

Omega 3 e gjetur në peshqit e yndyrshëm, vaj ulliri dhe vitaminat B Compleks të gjetura në disa perime rrisin prodhimin e kimikateve të lumturisë së trurit dhe janë të njohura për mbrojtjen kundër çmendurisë dhe depresionit.

Pro dhe prebiotics gjetur në: kos, djathë, ëmbëlsira me përmbajtje qumështi dhe produkte të fermentuara janë miliona baktere që jetojnë në zorrën tonë.

Këto baktere prodhojnë lajmëtarë kimikë nga barku në tru që ndikojnë në emocionet tona dhe reagimet ndaj situatave stresuese.

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duke iu referuar sulmit…