BE-ja i dorëzon Ukrainës mbi 200 mijë predha

12 gusht 2023 | 09:52

BE-ja i ka dorëzuar Ukrainës 223,800 predha sipas pjesës së parë të një plani për të ofruar një milion predha artilerie për të ndihmuar luftën e Kievit kundër Rusisë.

“Shtetet anëtare kanë dorëzuar rreth 223,800 municione artilerie – municione vetëlëvizëse me rreze të gjatë, të drejtuara me saktësi, si dhe municione mortajash – dhe 2,300 raketa të të gjitha llojeve”, tha zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, shkruan Al Jazeera.

Në përgjithësi, vlera totale e municioneve të ofruara ishte 1.1 miliardë euro (1.2 miliardë dollarë), tha BE. Fondet e BE-së rimbursuan vetëm një pjesë të kësaj, duke sugjeruar se masa nuk arriti objektivin.

Në fillim të këtij viti, Bashkimi Evropian prej 27 vendesh u zotua të shtojë furnizimet me predha artilerie shumë të nevojshme në Ukrainë, pasi forcat e Kievit përballeshin me mungesa.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Për shkak të uljes së numrit të nxënësve, në tri…