Blloku pro-Netanyahut humbet shumicën e parashikuar në votime pas luftimeve në Gaza

09 gusht 23:46

Blloku i partive që mbështesin liderin e opozitës Benjamin Netanyahu nuk do të ketë një shumicë në Knesset pas zgjedhjeve të 1 nëntorit në Izrael, sipas tre sondazheve të publikuara të hënën nga kanalet izraelite të lajmeve.

Sipas të tre sondazheve – të kryera pasi një armëpushim u shpall të dielën midis Izraelit dhe Xhihadit Islamik për t’i dhënë fund raundit të fundit të luftimeve në Rripin e Gazës – blloku pro-Netanyahu do të kishte 59 nga 120 ulëse në Knesset, më pak se më parë.

Sondazhet e transmetuesit publik “Kan”, “Channel 12 News” dhe “Channel 13 News” i dhanë Likud-it të Netanyahut 33-34 vende, duke mbajtur pozicionin e tij si partia më e madhe e parlamentit izraelit. Yesh Atid i kryeministrit Yair Lapid parashikohet të fitojë 22-24 vende.

Një aleancë midis ministrit të Mbrojtjes Benny Gantz dhe ministrit të drejtësisë Gideon Saar, Kahol Lavan-New Hope, mori 11-12 vende dhe u barazua në një nga sondazhet me partinë e ekstremit të djathtë Zionist Fetar, e cila mori 10-11 vende.

Partia Fryma Sioniste, e udhëhequr nga ministri i Brendshëm Ayalet Shaked, i cili mori detyrën nga ish-kryeministri Naftali Bennett pasi ai njoftoi se po largohej nga politika, nuk arriti të kalojë pragun elektoral prej 3.25 për qind për t’u ulur në Knesset në dy nga votat.

Sipas sondazhit të “Channel 13”, partia e Shaked, e cila nuk ka premtuar publikisht mbështetje as për bllokun pro-Netanyahu, as për bllokun anti-Netanyahu, ka mjaftueshëm mbështetje për të hyrë në parlament.

Javën e kaluar, një sondazh i “Channel 13” tregoi se blloku i partive të Netanyahut fitoi 62 vende në Knesset dhe koalicioni aktual qeverisës vetëm 52 vende në Knesset.

Lista e Përbashkët, një aleancë trepalëshe me shumicë arabe, do të arrinte në gjashtë vende. Partia nuk ka gjasa të mbështesë asnjërin bllok të madh.

Nëse asnjë nga blloku nuk siguron shumicën pas votimit të nëntorit – i pesti i Izraelit në më pak se katër vjet – detyra e formimit të një koalicioni do të jetë pothuajse e pamundur dhe mund të kërkojë formimin e një qeverie të pakicës që merr mbështetje nga partitë e jashtme të koalicionit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kosta Rika është ndër vendet e para që e kanë…