Bota pret Vitin e Ri nën hijen e pandemisë

31 dhjetor 15:48

Për të dytin vit radhazi, planeti po përgatitet të presë vitin e ri nën hijen e pandemisë, me valën e variantit më të ri, i cili aktualisht përbën shumicën e rasteve në shumë vende të botës.

Për të dytin vit radhazi, planeti po përgatitet të presë vitin e ri nën hijen e pandemisë, me valën e variantit më të ri, i cili aktualisht përbën shumicën e rasteve në shumë vende të botës.

Në Evropë, koncertet tradicionale dhe shfaqjet e fishekëzjarreve, të cilat zakonisht tërheqin mijëra spektatorë në rrugë, janë anuluar në shumicën e qyteteve kryesore, duke përfshirë Londrën, Parisin, Zyrihun, Brukselin, Varshavën dhe Romën.

Në Francë autoritetet e shëndetit publik konfirmojnë se varianti Omicron mbizotëron në pjesën më të madhe të rasteve. Për të dytën ditë radhazi ky vend ka raportuar më shumë se 200 000 raste të reja.

Ndërkohë, që nga 10 dhjetori klubet e natës vijojnë të jenë të mbyllura, ndërsa kryeministri Jean-Castex ka këshilluar qytetarët francezë që edhe nëse janë të vaksinuar, të bëjnë një test përpara se të takohen me të afërmit e tyre për të festuar Vitin e Ri.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të energjisë elektrike të…