Britania etiketon Rusinë kërcënimin kryesor të sigurisë, lëshon paralajmërim ndaj Kinës

17 mars 2021 | 00:34

Rusia është sfida kryesore e sigurisë së Britanisë, teksa ky vend do të ndërtojë më shumë armë bërthamore dhe Londra do të zgjerojë praninë e saj në fushat e teknologjisë së lartë të hapësirës kibernetike, njoftoi Kryeministri Boris Johnson të martën në një përmbledhje të politikës ushtarake dhe të jashtme britanike.

Për të përmbushur qëllimet e saj, qeveria britanike dëshiron të rrisë shpenzimet e mbrojtjes me 24 miliardë funte (33.3 miliardë dollarë) gjatë katër viteve të ardhshme, një rritje e madhe për 42.2 miliardë paund që shpenzoi në 2019-2020.

Qeveria gjithashtu premtoi dhjetëra miliarda paund investime në zona të tjera, duke përfshirë 15 miliardë paund për kërkimin dhe zhvillimin për shkencën dhe teknologjinë, më shumë se 17 miliardë paund për të luftuar ndryshimin e klimës dhe për të promovuar biodiversitetin, dhe 13 miliardë paund në luftën kundër koronavirus.

Dokumenti rikonfirmon partneritetin ekonomik të Mbretërisë së Bashkuar me SHBA si më të rëndësishmet në botë dhe bën një angazhim të fortë ndaj aleancës së NATO-s por premton të zgjerojë rolin e Britanisë në të gjithë botën.

“Fuqia në rritje e Kinës dhe pohimi ndërkombëtar ka të ngjarë të jetë faktori më i rëndësishëm gjeopolitik i viteve të fundit”, thotë rishikimi, duke përshkruar Pekinin si “kërcënimin më të madh të bazuar në shtet për sigurinë ekonomike të MB”.

Por gjithashtu thotë që Londra duhet të punojë me Pekinin për çështje si ndryshimi i klimës.

Raporti me 116 faqe, i titulluar “Britania Globale në një Moshë Konkurruese”, rezervon kritikat e tij më domethënëse për Rusinë.

“Rusia do të mbetet kërcënimi më i mprehtë i drejtpërdrejtë për Mbretërinë e Bashkuar”, thuhet në një moment.

“Rusia është kërcënimi më i mprehtë në rajon dhe ne do të punojmë me Aleatët e NATO-s për të siguruar një përgjigje të bashkuar Perëndimore, duke kombinuar përpjekjet ushtarake, të inteligjencës dhe diplomatike”, thuhet më tej. Noa.al

Burimi i lajmit: CNN

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në një restoran në Ferizaj ka shperthyer zjarr në orët…